Tato stránka může být zastaralá oproti originál. Pomozte nám s překladem této a ostatních stránek na fsfe.org, tak aby ostatní je mohli číst ve svém rodném jazyce.

Proč upřednostnit Svobodný software ve školách?

Ať již se jim to líbí nebo ne, učitelé nutí rodiče svých žáků, aby domů zakoupili proprietární software, kdykoliv je takový software zároveň používán i ve škole. Tímto napomáhají rozdělování lidí na základě peněz a to přesto, že Svobodný software používaný ve škole by bylo možno přinést domů. Svobodný software vyznává zásady Velké francouzské revoluce, které jsou shrnuty v heslech:

Pokud studenti studují výpočetní techniku je třeba, aby získali skutečné odborné schopnosti a ne, jak je často zvykem, pouze sadu příkazů pro ovládnutí několika vybraných programů. Stejně tak je třeba, aby studenti měli neomezený přístup ke zdrojovým kódům a možnost zdrojový kód modifikovat, přizpůsobovat vlastním potřebám a zlepšovat jej.

Svobodný software zaručuje bezpečnou komunikaci při spojení s internetem a při používání e-mailu, což je ve školách prioritou. Svobodný software umožňuje vzdálenou administraci, což je nutností při jeho spravování na velikých školách. Svobodný software je zároveň odolný proti současným virům.

Škola musí zůstat ochráněna před konzumním způsobem života. Je třeba, aby školy byly nezávislé na krátkodobých trendech a reklamě softwarových společností. Svobodný software je elixírem života pro hardware i software. Zastaralý a zároveň levný hardware je možno využít jako terminály či klientské stanice, zároveň není nutno nakupovat stále nový a nový software jenom kvůli sporným vylepšením. Svobodný software je možno vylepšovat nezávisle na ochotě autora či distributora, taková zlepšení pak lze nabídnout a sdílet s ostatními uživateli na celém světě.

Znalosti jsou univerzální, Svobodný software taktéž.

Ve školství jsou finanční zdroje omezenější než v jiných sektorech, protože jsou rozdělovány mezi mnoho škol. Je tedy vhodnější využít finance na jiné potřeby (pomoc projektům, vzdělávání a studium, další vybavení), než na placení proprietárních licencí.

Originální verzi sepsal Jean Peyratout