I ♥ Free Software

Den svatého Valentýna je tradičně dnem, kdy se oslavuje láska a sounáležitost. Proč právě během něj neukázat vaši lásku k svobodnému softwaru?

#ilovefs day 2013

Jako každý rok, den svatého Valentýna se oslavuje 14. února. Stejně jako v roce minulém, FSFE plánuje online kampaň k příležitosti oslavy tohoto dne, která se nazývá "I love free software".

Kampaň: Šiřte lásku k svobodnému software

Naše online kampaň míří na rostoucí oblibu svobodného softwaru, oddání svobodnému softwaru a lidem, kteří tvrdě pracují. Ukažte jim, že oceňujete jejich práci! Ostatní už tak udělali, přečtetě si proč milují svobodný software.

Samozřejmě existuje spousta možností jak to dát najevo... Zde je jen seznam věcí, které vás mohou inspirovat nebo vám pomoci k lepšímu vyjádření vaši lásky k svobodnému softwaru.

Ukažte svoji náklonost - Osobně

Související zprávy

#ilovefs Report 2018

08 March 2018

On Wednesday 14th of February, our community celebrated the annual "I love Free Software Day". A day to declare love to the communities most important to you as well as saying "Thank You" to the Free Software projects surrounding us every single day. The Free Software Foundation Europe also wants to thank everyone who cheered and contributed to make this day as special as it could be.

Join the I Love Free Software Day 2018

12 February 2018

The Free Software Foundation Europe calls on everyone to say "thank you" to all contributors to Free Software on 14 February. Last year the annual I Love Free Software Day has been committed with offline activism to tell people outside of our filter bubble about the importance of Free Software. This Wednesday, we will go back to our roots and focus on why this day has been invented in the first place: to celebrate the Free Software community.

#ilovefs Report 2017: Love and Activism

15 March 2017

On Tuesday 14th of February, the "I Love Free Software" day was celebrated for its eighth consecutive year, in what can now be called a tradition. This day has become a special day for people all around the world to declare their love and affection not only to their partner but also to the whole Free Software community.

Berlin sends a message for "I love Free Software" day

14 February 2017

In celebration of the "I love Free Software" day on February 14, the Berlin Reichtag has been illuminated with the message "Give Free Software A Chance" last weekend. On numerous buildings and symbolic places in Berlin other messages have been projected. "Build Free Software - Not Walls" could have been read on the Berlin Wall, and the Federal Ministry of Finances has been decorated by the slogan "Public Money, Public Code". Thereby, activists draw attention to the importance of larger appreciation of Free Software.

I love Free Software Day 2017

09 February 2017

It's time to say "thank you" on 14th of February, the "I love Free Software" Day 2017. The Free Software Foundation Europe asks all Free Software users to use the traditional day of love to think of the hardworking people contributing to the Free Software we all depend on. As every year there are many ways for people to participate in this campaign.