SUMMER SALE! No shipping costs to all orders from 6 euros until 30 June!

"Androidinizi Özgürleştirin" kitapçığının Türkçe sürümü.

Sürüm Tarihi: 17 Nisan 2014

Androidinizi Özgürleştirin!

Androidiniz İçin Özgür Bir Uygulama Mağazası Edinin

Özgür Uygulamalar Edinin
- Reklam Yok
- Casusluk Yok
- İzleme Yok
- Google Hesabı Yok

F-Droid - Özgür Bir Uygulama Mağazası

F-Droid'in logosu

F-Droid, bir şey satın aldığınız tipik bir mağaza değildir. Bunun yerine Özgür Yazılım uygulamalarının bir kataloğudur (veya deposudur). Uygulamalara kolayca göz atabilir, arayabilir ve uygulamaları aygıtınıza kurabilirsiniz. F-Droid uygulaması ayrıca sizin için güncellemeleri izler.

F-Droid'in ana ekranı

F-Droid'i Kurmak

F-Droid'i kurmak için soldaki QR Kodunu kullanın veya tarayıcınıza aşağıdaki adresi girin.

https://f-droid.org/FDroid.apk

F-Droid'i kurmadan önce lütfen market dışı uygulamaların kurulumuna izin verdiğinizden emin olun.
Buna şuradan izin verebilirsiniz:
Ayarlar > Güvenlik > Bilinmeyen kaynaklar
F-Droid uygulamasını indirdikten sonra soldaki ekran F-Droid'in gerektireceği izinleri göstermek ve onayınızı istemek için görünür. F-Droid'in çalışması için bu izinler gereklidir.

F-Droid'i Kullanmak

Üstte üç sekme görebilirsiniz: Biri mevcut uygulamalar için, biri kurulu olanlar için ve biri de olası güncellemeler için. Aşağıda görüntülenen uygulamaları kategoriye göre filtreleme seçeneği vardır.

Bir uygulamaya tıkladığınızda sağdaki ekran size bir açıklama ve birçok sürüm gösterir. Önerilen sürümün gerisinde bir yıldız var. Sürüm satırını tıklamak; uygulamayı indirir ve kurar.
Menü tuşuna veya aygıtınıza bağlı olarak bir uygulama ekranındaki menü düğmesine (sağ üst köşe) basmak, size bağış yapma olanağı gibi ek seçenekler verir. Özgür uygulama geliştiricileri de yemek sever, bu yüzden lütfen bağış yapmayı düşünün.

Firefox için uygulama ayrıntıları ekranı

Bazı Mevcut Uygulamalar

K-9 Mail, Android için en iyi e-posta uygulamasıdır. Çok sayıda hesabı, klasörü ve şifreleme gibi diğer yüzlerce seçeneği destekler.

OsmAnd~; Google Haritalar gibidir ancak OpenStreetMap'tan haritalar ve çevrim dışı yetenekleri vardır. Böylece internet erişiminiz olmasa bile tüm haritalarınıza hâlâ sahip olabilirsiniz.

Liberario; bağlantıları, yakındaki istasyonları ve sonraki kalkışları bulan bir toplu taşıma asistanıdır. Sık kullanılanları ve haritaları da destekler.

FBreader, bir e-kitap okuyucusudur. Ayrıca Project Gutenberg gibi çevrim içi kütüphanelerden kitap indirmenize olanak sağlar.

Xabber, Google Talk veya ICQ gibidir. Arkadaşlarınızla sohbet etmenize olanak sağlar ancak yine de bir çok kuruluş ve şirket sunucuları yerine kendi sohbet servisi sağlayıcınızı seçin.

Twidere, Status.Net veya Twitter gibi hizmetlerle mikroblog yapmak istiyorsanız kullanmak isteyebileceğiniz bir uygulamadır.

AntennaPod; internetten podcast (ortam akışı) denilen ses kayıtlarına abone olmanıza ve dinlemenize olanak verir.

Slight Backup, çok amaçlı bir yedekleme uygulamasıdır. Kısa mesajlarınızı, arama kayıtlarınızı, ayarlarınızı, kişilerinizi ve çok daha fazlasını SD kartınıza kaydeder.

Telefonunuzu Özgürleştirin

Android çoğunlukla Özgür Yazılım olmasına karşın Android aygıtınız genellikle onları bağımsız ve özerk bir şekilde kullanmanızı engelleyen özel mülk yazılım ve hizmetler ile birlikte gelir.
Seni gözetlemeyen bir mobil aygıt ister misin? FSFE'nin "Androidinizi Özgürleştirin" kampanyası; bir Android işletim sistemini olabildiğince özgür olarak çalıştırma hakkında bilgi toplar ve bu alandaki çabaları koordine etmeye çalışır:

http://FreeYourAndroid.org

CyanogenMod, bir Google hesabı olmadan da birçok aygıtta çalışır. Genellikle aygıtınızla birlikte gelen yazılımdan daha özgür olsa da ana amacı özgürlük değildir. Özgür olmayan parçalar kendisine gitgide daha fazla ekleniyor.

Replicant, özgürlükten ödün vermez. Özgür olmayan sürücüler olmadan çalışabilecek bir telefonunuz varsa bu en iyi seçeneğinizdir.

F-Droid'e Katkıda Bulunun

F-Droid girişimi tamamen gönüllüler tarafından geliştirildi ve sürdürüldü. Ayrıca çeşitli şekillerde katkıda bulunabilirsiniz: Sorunları bildirin, F-Droid uygulamasını çevirin, ona yeni uygulamalar ekleyin veya geliştirmeye yardım edin.
Topluluk; oldukça arkadaşça ve içtendir ve katkınızı takdir eder. İletişim kurmaktan çekinmeyin. Daha fazla bilgi için:

https://f-droid.org/contribute

Özgürlükteki Gibi Özgür, Bedava Biradaki Gibi Bedava Değil (Free as in Freedom Not Free as in Free Beer)

F-Droid'den uygulamalar için ödeme yapmanız gerekmez. Google Play'da veya Apple'nin App Store'sinde de birçok uygulama ücretsizdir. Ancak Özgür Yazılım fiyatla ilgili değil, özgürlükle ilgilidir.
Bir programı denetlemediğinizde program sizi denetler. Bu nedenle yazılımı kim denetlerse sizi de o denetler.
Örneğin; hiç kimsenin özgür olmayan bir uygulamanın nasıl çalıştığını ve telefonunuzda gerçekte ne yaptığını incelemesine izin verilmez. Bazen tam olarak istediğinizi yapmaz ancak haberiniz olmadan verilerinizi sızdırmak gibi kötücül özellikler içeren uygulamalar da vardır.
Aygıtınızda yalnızca Özgür Yazılım çalıştırmak, tam denetim sahibi olmanızı sağlar. Tüm özgürlüğünüzü doğrudan kullanma beceriniz olmasa da özgürlük tarafından olanak tanınan ve onu ortaklaşa bir şekilde kullanan canlı bir topluluktan yararlanırsınız.
Uygulama geliştiricilerine gönüllü olarak ödeme yaparak minnettarlığınızı göstermeyi düşünün. Bu şekilde ürün değil, müşteri olmanızı da sağlarsınız.

Özgür Yazılım Nedir?

Kullanın: Herkesin yazılımı istediği gibi, kısıtlama olmadan kullanmasına izin vardır.

İnceleyin: Herkesin yazılımı gereğince incelemesine ve uyarlamasına izin vardır.

Paylaşın: Yazılımın kopyalarını paylaşarak herkesin birbirine yardım etmesine izin vardır.

İyileştirin: Herkes yazılımın iyileştirilmiş sürümlerini yayımlamaya teşvik edilir, böylece hepimiz yararlanabiliriz

Şayet bu dört özgürlüğün tamamını gerçekten kullanabiliyorsak o yazılım gerçekten bir Özgür Yazılım mıdır?

FSFE Hakkında

Bu el ilanı; Özgür Yazılım'ı tanıtmak ve özgür bir dijital toplum oluşturmak için çalışan, kâr amacı gütmeyen bir kuruluş olan Avrupa Özgür Yazılım Vakfı (FSFE) tarafından basılmıştır.

Yazılıma erişim, toplumumuzda nasıl yer alabileceğimizi belirler. Bu nedenle FSFE, dijital özgürlük için mücadele ederek bilgi çağına eşit erişim ve katılım sağlamaya kendini adamıştır.

Hiç kimse herhangi bir zamanda yazılımı kullanma, inceleme, paylaşma ve iyileştirme özgürlüğü vermeyen yazılımları kullanmaya zorlanmamalıdır. Teknolojiyi istediğiniz gibi şekillendirme hakkınız olmalıdır.
Androidinizi Özgürleştirin kampanyası gibi, çalışmalarımızı bu hedeflere kendini adamış bir insan topluluğu gerçekleştiriyor. Katılmak ve hedeflerimize ulaşabilmemiz için bize yardım etmek istiyorsanız katkıda bulunmanın birçok yolu var:

https://fsfe.org/contribute

Görevimizi Destekleyin

Bağışlar; gücümüz için çok önemlidir ve özerk bir şekilde davranmamıza yardımcı olur. Dernek'e katılarak görevimizi destekleyebilir ve gerektiğinde yazılım özgürlüğü için mücadelemizi sürdürmemiz için bize olanak tanıyabilirsiniz.

https://fsfe.org/join

Free Software Foundation Europe e.V.
office@fsfe.org
https://fsfe.org