FSFE, 2001 yılından beri yazılım özgürlüğünün önündeki engelleri ortadan kaldırarak kullanıcıların haklarını iyileştiriyor. 20 yıldır, Özgür Yazılımın özgürlüğe, şeffaflığa ve öz belirtime nasıl katkı sağladığını anlamaları için bireylere ve kuruluşlara yardımcı oluyoruz.

Önümüzdeki 20 yıl için yardımınıza ihtiyacımız var. Herkesin kendi teknolojisini denetleyebilmesini istiyoruz. Özgür Yazılım ve sunduğu kullanma, inceleme, paylaşma ve geliştirme özgürlükleri bu hedefin anahtarıdır.

Bu sayfa henüz çevrilmedi. Bu sayfayı ve fsfe.org'daki diğer sayfaları çevirmemize lütfen yardımcı olun, böylece insanlar mesajımızı kendi anadillerinde okuyabilirler.

Haberler

UK Open Standards experts publish joint statement on Government consultation

Tarih::

At a meeting yesterday, hosted by the British Computer Society's Open Source Specialists Group, We the Undersigned called upon the Government to do the following:

Commitment to these points is critical if The Government is to achieve its stated aims of a more competitive and diverse market for public contracts, reduction of barriers to participation in public sector IT affecting small and medium size enterprises, and realisation of the potential benefits of its existing Open Data strategy.

We believe that it is important that The Government moves quickly from setting Open Standards policy to practically implementing it, and we look forward to participating in the next steps of this process.

Sincerely,

Howard Thomson, Martin Houston, Free and Libre Open Source Software UK,
Sam Tuke, Free Software Foundation Europe,
Graham Taylor, Open Forum Europe,
Gerry Gavigan, Open Source Consortium