We need your long-term help now: please become an FSFE supporter today, so that we can continue to stand up for your and the next generations’ freedom.

Androidinizi Özgürleştirin

Başkalarına Katkıda Bulunun ve Yardım Edin!

Özgürleştirilmiş Android Robotu

İnsanları, aygıtlarını özgürleştirmeye ve uygulama geliştiricilerini, uygulamalarını Özgür Yazılım olarak yayımlamaya ikna etmeye teşvik etmemize yardımcı olun. Çeşitli Özgür Yazılım girişimlerinin de yardıma ihtiyacı vardır ve bunların özgürlükte olduğu gibi özgür kalmalarını sağlamamız gerekir. Yalnızca bu kampanyayla ilgili sözcüğü yaymak istiyorsanız indirme, çeviri ve sipariş için promosyon malzemeleri mevcuttur.

İşletim Sistemleri

Replicant girişiminin acil yardıma ihtiyacı var. Ana sayfasında yardım etmenin birçok yolunu listeler.

Android'in diğer sürümlerinin tümü Özgür Yazılım'a dayalı olsa da bazen bu ROM'lara özgür olmayan uygulamalar eklenir. LineageOS veya Android'in diğer sürümlerine eklenen özgür olmayan yazılımları biliyorsanız lütfen bize bildirin!

Uygulamalar ve F-Droid

F-Droid girişimi katkıda bulunmanın birçok yolunu listeler. Bir bakın! Belki kolayca yapabileceğiniz bir şey vardır.

Uygulama Ekleme

F-Droid'e uygulamaları eklemeniz önerilir. Size yardımcı olması için bir kılavuz sunulmuştur. Eklenmeyi bekleyen uzun bir uygulama kuyruğu var. Bunları eklemek, bir paketin kaynaktan nasıl oluşturulacağını kontrol eden basit bir tarif dosyasını doldurarak çalışır. Uygulamaları kendiniz eklemek isterseniz F-Droid'in git ile nasıl çalıştığını ve meta veri adı verilen dosyaları nasıl oluşturacağınızı okumalısınız.

Özgür Olmayan Uygulamaları Özgürleştirme

Ne yazık ki hâlâ özgür bir alternatifi olmayan bazı uygulamalar var. Özel mülk uygulamayı kullanmak kötü bir fikirdir; özgürlüğünüzü alıp götürür. Nasıl programlayacağınızı bilmeseniz bile çok önemli uygulamaların yazarlarıyla iletişime geçebilir ve uygulamalarını Özgür Yazılım olarak yayımlamama nedenlerini kibarca sorabilirsiniz. Birçok uygulama ödemesiz kullanılabilir, bu nedenle para her zaman başlıca neden değildir. Bazen bir e-posta bir fark yaratabilir ve zaten başarılı denemeler olmuştur: Örneğin; Chess Walk uygulaması şimdi özgürleştirilmiştir.

Hâlâ Özgürleştirilmesi Gereken Uygulamalar

Özgür eş değeri olmayan ancak vikimizde özgür bir sisteme sahip olması önemli olan uygulamaları topluyoruz. Lütfen diğer önemli uygulamaları buraya ekleyin. İnsanlar bu uygulamaların yazarlarıyla iletişim kurabilir ve onlara bu uygulamaların neden Özgür Yazılım olmadıklarını sorabilir.

Uygulama Geliştiricilerinden Duyduğumuz İtirazlara Yanıtlar

Yalnızca uygulamalarını özel mülk tutan programcıların motivasyonunu anladığımızda zihinlerini değiştirmek ve onları kendi uygulamalarını özgürleştirmeye ikna etmek için neyin değiştirilmesi gerektiğini biliyoruz. Lütfen buraya özgür olmayan uygulama geliştiricileriyle deneyimlerinizla katkı sağlayın ve itirazlarına yararlı yanıtları paylaşın.

İletişim Kurun

Haberdar kalmak veya özgür bir Android sisteminde başkalarıyla çalışmak isterseniz e-posta listesine abone olabilirsiniz. Ayrıca android@lists.fsfe.org adresine yazarak soru sorabilir veya bilgi verebilirsiniz. Uygulamalar hakkında teknik sorular için F-Droid IRC kanalı sormak amacıyla iyi bir yerdir. Android'in alt katmanları hakkında bilgi alışverişi için Replicant (Webchat) ve LineageOS IRC kanalı (Webchat) daha uygundur.