2020 herkes için oldukça zordu, ama her yerdeki yazılım kullanıcılarının özgürlüğü için mücadelemizi sürdürdük. Bu çabamızı önümüzdeki yıla taşımak için şimdi desteğinize ihtiyacımız var. Eğer imkanınız varsa hemen bugün bize bağış yapın.

Özgürlüğü yaymak için de yardımınız gerekiyor, bu nedenle çalışmalarımızı ve bağış toplama çabalarımızı arkadaşlarınıza ve ailenize söylemeyi unutmayın. FSFE'deki herkes size çok çok teşekkür ediyor!

Bu sayfa henüz çevrilmedi. Bu sayfayı ve fsfe.org'daki diğer sayfaları çevirmemize lütfen yardımcı olun, böylece insanlar mesajımızı kendi anadillerinde okuyabilirler.

Bu proje başarıyla tamamlanmıştır. Bu sayfalar arşiv amacıyla tutulmaktadır.

SELF

SELF, an acronym for Science, Education and Learning in Freedom, was a research project formed by seven international partners and sponsored for a two year period by the European Commission. The funded period ended in july 2008 and the project is now carried forward by the remaining partners of the project, where the FSFE continues to monitor and support the legal activities.

The SELF project created the embryo for an online environment for the collaborative creation and sharing of educational materials and demonstrated its use by collecting and putting educational materials on Free Software and Open Standards into use on the platform.

When the platform is completed, it aims to support common operations such as the merging of learning materials, reuse, adaptation, editing as well as collecting learning materials into forms useful for specific courses. It will also provide the necessary tools for the translation of materials into other languages, and the use of materials in many different forms, such as course texts, presentations, e-learning programmes, e-books, educational audio and video, manuals and reference materials.

FSFE Contributions

One seminal role of the FSFE inside the SELF project is to take care of all legal issues that may arise, as well as to form the Legal Expert Group to handle such regularly arising issues such as new licenses and legal maintainability of the platform. The legal work of the FSFE in the SELF project is done by our Freedom Task Force.

More Information

For more information and to join the SELF community, please visit the SELF project home page