166.298,35€ of 212.000€

FSFE, 2001 yılından beri yazılım özgürlüğünün önündeki engelleri ortadan kaldırarak kullanıcıların haklarını iyileştiriyor. 20 yıldır, Özgür Yazılımın özgürlüğe, şeffaflığa ve öz belirtime nasıl katkı sağladığını anlamaları için bireylere ve kuruluşlara yardımcı oluyoruz.

Önümüzdeki 20 yıl için yardımınıza ihtiyacımız var. Herkesin kendi teknolojisini denetleyebilmesini istiyoruz. Özgür Yazılım ve sunduğu kullanma, inceleme, paylaşma ve geliştirme özgürlükleri bu hedefin anahtarıdır.

Bu sayfa henüz çevrilmedi. Bu sayfayı ve fsfe.org'daki diğer sayfaları çevirmemize lütfen yardımcı olun, böylece insanlar mesajımızı kendi anadillerinde okuyabilirler.

Haberler

Microsoft case: FSFE in European Court of Justice hearing

Tarih::

Fresh action in the European Commission's antitrust proceedings against Microsoft: On May 24, the European Court of Justice conducts a hearing on Microsoft's appeal against the fine. FSFE has participated in the case for a decade and will intervene on the Commission's behalf.

Together with the Samba team, FSFE's legal counsel Carlo Piana and President Karsten Gerloff will defend the freedom to interoperate. They will reiterate FSFE's view that protocols and interoperability information have no intrinsic value, but Microsoft kept them secret so it could squelch rivals in the work group server market.

In February 2008, the European Court of Justice slapped the software giant with a record EUR 899 million fine in 2008.