Zpravodaj FSFE - říjen 2012
Den svobody software: Jaké jsou alternativy ke Skype?
Komunita kolem svobodného software na celém světě oslavila rozličnými akcemi a setkáními Den svobody software (DSS), který se slaví ročně třetí říjnovou sobotu. Místní manchesterská skupina FSFE uskutečnila setkání za účelem pokusů a diskusí ohledně alternativ k programu Skype. Provedli vyčerpávající testování a zde jsou výsledky.
Oblečeni do mikin s kapucemi a s nápisem "Nezávislí díky svobodnému software", rozdali členové vídeňské skupiny členů FSFE v informačním stánku 300 živých CD se svobodným software a přes 1000 letáků. Erik Albers, který den předtím pomohl osvobodit několik telefonů s Androidem, na Freedom Kosova 2012 pronesl projev. Další telefony byly osvobozeny v průběhu semináře Osvoboď svůj Android, který zorganizoval Torsten Grote v průběhu DSS v Berlíně. V Kolíně (nad Rýnem, pozn. překl.) se odehrálo setkání s přednáškami o svobodném software.
Návrat diskuse: Měla by Evropa také mít softwarové patenty?
Poté, co se Apple soudil s firmou Samsung, podaly Personalweb Technologies a Level 3 Communications žalobu na GitHub a "Twin Peaks Software, Inc." podal žalobu na Red Hat (ti se brání protinárokem, neboť došlo k porušení GNU GPL) v oblasti patentů.
Mezitím Evropský parlament odložil diskusi o Jednotných patentech. To nám dává více času, abychom mohli upozornit Soudní výbor EU na závažné problémy a hrozby související s tímto návrhem.
President FSFE, Karsten Gerloff, sepsal sérii článků o softwarových patentech, které popisují současnou situaci v Evropské unii a zveřejnil své poznámky k nedávno vyšlému dokumentu "The Case Against Patents" (Argument proti patentům, pozn. překl.), který napsali ekonomové Michele Boldrin a David K. Levine. Dochází v nich k závěrům, že to "nemůžeme nechat jen na EPO (Evropská patentový úřad, pozn. překl.)" a že "je zapotřebí patentovou politiku integrovat s obecnější inovační politikou" v rámci EU.
Francouzský premiér vydal směrnici ve prospěch svobodného software
Poté, co Itálie přijala zákon o používání software, jenž jasně preferuje svobodný software před nesvobodným, se rozhodla přijmout podobné opatření i Francie. 19. září podepsal francouzský premiér Jean-Marc Ayrault směrnici cílenou všem ministerstvům. Ta stanovuje, že by francouzská veřejná správa měla preferovat svobodný software. Výhody, které premiér vidí ve svobodném software, jsou nízká cena a zvyšování flexibility a soutěže na IT trhu. Veřejná správa by měla při rozhodování použít "poučené odhady" a provádět "systematické revize svobodných alternativ při vývoji a větších změnách používaného software".
Informační služby napříč ministerstvy vydaly sadu doporučení, jenž mají být zavedena. Ta jsou cílena na rozvoj a vylepšování použití svobodného software. Jsou to například: hledání svobodných alternativ, spolupráce s a přispívání komunitám nebo zlepšování kultury svobodného software a svobodných licencí.
Nový internista FSFE, Léopold Baillard, to podrobně vysvětluje ve svém prvním blogu, joinup Evropské komise o tom napsal a na stránkách francouzské organizace svobodného software APRIL jsou k dispozici další informace.
Něco úplně jiného
- Politiky ohledně svobodného software ve Francii, Itálii, UK nebo Švédsku byly tématem diskuse i v Německém parlamentu. V pátek 21. září sem byl autor článku pozván, aby promluvil jako specialista na svobodný software. V příštích týdnech bude vydán článek o této události. Do té doby se můžete podívat na otázky, na které musel autor odpovědět ještě před událostí a na odkazy na sepsaná vyjádření od ostatních pozvaných expertů.
- President FSFE, Karsten Gerloff, měl spoustu práce s proslovy. Na Finské konferenci Openmind hovořil o migracích a dodávání svobodného software a také řešení obvyklých překážek. Další projev se týkal intenzivní bitvy o kontrolu nad počítači zítřka a proč má smysl bojovat za svobodu univerzálních počítačů.
- Objevila se informace, že město Freiburg chce přejít k používání proprietárních kancelářských balíků. FSFE společně s OSB Alliance a BIKT napsala otevřený dopis, ve kterém pokládá několik otázek úředníkům na radnici (německy). joinup Evropské komise o tom píše v angličtině.
- "Jak mám upravit licenci, aby nemohl být můj software použit pro vojenské účely?" Richard Stallman vydal článek, ve kterém vysvětluje, proč nesmí program omezovat své uživatele v tom, co s ním smí nebo nesmí dělat, a proč pomocí licencí nezastavíme mučení.
- "Kdo ovládá Internet, ovládá data. Kdo ovládá data, ovládá budoucnost", říká Georg (T)ORwell v posledním dílu "Big Brother is WWWatching you" (Velký bratr tě sleduje, pozn. překl.) z Juice Rap News (odkaz na youtube, pro stažení možno použít youtube-dl). Dotýká se několika témat propojených svobodným software, výhod používání programu TOR a také obsahuje router Linksys-WRT-54, což byl první případ porušení GNU GPL na světě.
- Díky Kåre Thor Olsen je článek "Demokracie vyžaduje svobodný software" přeložen nově také do dánštiny. Je teď dostupný ve 12 jazycích díky dobrovolníkům z týmu překladatelů.
- FSF vylepšuje adresář svobodného software a hledá dobrovolníky pro tento úkol.
- Přehled výběru z planety:
- Isabel (nyní Drost-Fromm) poslechla radu autora článku ze srpnového zpravodaje (nadpis "Společenstvo: Jeden vládne všem") a zajistila, aby se Thilo stal členem ještě před jejich svatbou. Samozřejmě jí vdávání nezabránilo v tom, aby v minulém měsíci napsala několik dalších článků do blogu. FSFE děkuje oběma za jejich podporu a přeje jim vše nejlepší do nového manželství.
- Internistka FSFE, Ana Galan, má novinářské zkušenosti. Napsala o svých zážitcích z Campus Party v článku "mé poprvé" a také na výše zmiňovaném semináři Osvoboď svůj Android na berlínském Dni svobody software.
- Kolik měsíčně utratíte za svobodný software? Minulý měsíc zaplatil Torsten Grote 25 amerických dolarů a autor článku 20 amerických dolarů za Twidere, Android Status.net a Twitter client, jejichž vývojář potřebuje nový hardware.
- Můžete potvrdit výsledky Karla Beechera, že PHP je nezbytné pro kariéru v programování webových aplikací?
- Více technicky napsal Torsten o svých prvních zkušenostech s instalací Kolab 3.0, Daniele Domenichelli má zábavné zážitky z používání přídavků textového uživatelského rozhraní KDE telepathy, Matija Šuklje a Christian Kalkhof migrovali své webové stránky, Alexandre De Dommelin napsal o tom, jak malé hostované stránky získávají nadbytečnosti, a Alexandre Keledjian popisuje, jak převést zvuková CD do formátu FLAC (francouzsky).
- Nakonec by chtěla FSFE poděkovat Michaelu Stehmannovi, který organizoval místnost na FrOSCon pro členy FSFE, kde se zabývali použitím svobodného software ve SME (německy).
Zapojte se: Za méně než 3 minuty podpořte FSFE
Jen stručně: Pokud vám není svobodný software lhostejný a rádi byste podpořili aktivity FSFE, staňte se podporovatelem FSFE. Nestojí to žádné peníze a zabere pouze 3 minuty. Pokud vás zajímá více, můžete si o tom přečíst zde.
Děkujeme všem členům a
dárcům, kteří umožňují naši práci,
Matthias Kirschner - FSFE
--
Evropská nadace pro svobodný software
FSFE zprávy
Následující události FSFE
Souhrn členských blogů
Diskuse o svobodném software