Since 2001 the FSFE has been enhancing users' rights by abolishing barriers for software freedom. For 20 years we have been helping individuals and organisations to understand how Free Software contributes to freedom, transparency, and self-determination.

For the next two decades we need your help. We want everyone to be able to control their technology. Free Software and its freedoms to use, study, share, and improve are the key to that goal.

Zpravodaj

Zpravodaj FSFE - říjen 2012

Den svobody software: Jaké jsou alternativy ke Skype?

Komunita kolem svobodného software na celém světě oslavila rozličnými akcemi a setkáními Den svobody software (DSS), který se slaví ročně třetí říjnovou sobotu. Místní manchesterská skupina FSFE uskutečnila setkání za účelem pokusů a diskusí ohledně alternativ k programu Skype. Provedli vyčerpávající testování a zde jsou výsledky.

Oblečeni do mikin s kapucemi a s nápisem "Nezávislí díky svobodnému software", rozdali členové vídeňské skupiny členů FSFE v informačním stánku 300 živých CD se svobodným software a přes 1000 letáků. Erik Albers, který den předtím pomohl osvobodit několik telefonů s Androidem, na Freedom Kosova 2012 pronesl projev. Další telefony byly osvobozeny v průběhu semináře Osvoboď svůj Android, který zorganizoval Torsten Grote v průběhu DSS v Berlíně. V Kolíně (nad Rýnem, pozn. překl.) se odehrálo setkání s přednáškami o svobodném software.

Návrat diskuse: Měla by Evropa také mít softwarové patenty?

Poté, co se Apple soudil s firmou Samsung, podaly Personalweb Technologies a Level 3 Communications žalobu na GitHub a "Twin Peaks Software, Inc." podal žalobu na Red Hat (ti se brání protinárokem, neboť došlo k porušení GNU GPL) v oblasti patentů.

Mezitím Evropský parlament odložil diskusi o Jednotných patentech. To nám dává více času, abychom mohli upozornit Soudní výbor EU na závažné problémy a hrozby související s tímto návrhem.

President FSFE, Karsten Gerloff, sepsal sérii článků o softwarových patentech, které popisují současnou situaci v Evropské unii a zveřejnil své poznámky k nedávno vyšlému dokumentu "The Case Against Patents" (Argument proti patentům, pozn. překl.), který napsali ekonomové Michele Boldrin a David K. Levine. Dochází v nich k závěrům, že to "nemůžeme nechat jen na EPO (Evropská patentový úřad, pozn. překl.)" a že "je zapotřebí patentovou politiku integrovat s obecnější inovační politikou" v rámci EU.

Francouzský premiér vydal směrnici ve prospěch svobodného software

Poté, co Itálie přijala zákon o používání software, jenž jasně preferuje svobodný software před nesvobodným, se rozhodla přijmout podobné opatření i Francie. 19. září podepsal francouzský premiér Jean-Marc Ayrault směrnici cílenou všem ministerstvům. Ta stanovuje, že by francouzská veřejná správa měla preferovat svobodný software. Výhody, které premiér vidí ve svobodném software, jsou nízká cena a zvyšování flexibility a soutěže na IT trhu. Veřejná správa by měla při rozhodování použít "poučené odhady" a provádět "systematické revize svobodných alternativ při vývoji a větších změnách používaného software".

Informační služby napříč ministerstvy vydaly sadu doporučení, jenž mají být zavedena. Ta jsou cílena na rozvoj a vylepšování použití svobodného software. Jsou to například: hledání svobodných alternativ, spolupráce s a přispívání komunitám nebo zlepšování kultury svobodného software a svobodných licencí.

Nový internista FSFE, Léopold Baillard, to podrobně vysvětluje ve svém prvním blogu, joinup Evropské komise o tom napsal a na stránkách francouzské organizace svobodného software APRIL jsou k dispozici další informace.

Něco úplně jiného

Zapojte se: Za méně než 3 minuty podpořte FSFE

Jen stručně: Pokud vám není svobodný software lhostejný a rádi byste podpořili aktivity FSFE, staňte se podporovatelem FSFE. Nestojí to žádné peníze a zabere pouze 3 minuty. Pokud vás zajímá více, můžete si o tom přečíst zde.

Děkujeme všem členům a dárcům, kteří umožňují naši práci,
Matthias Kirschner - FSFE

--
Evropská nadace pro svobodný software
FSFE zprávy
Následující události FSFE
Souhrn členských blogů
Diskuse o svobodném software