We need your long-term help now: please become an FSFE supporter today, so that we can continue to stand up for your and the next generations’ freedom.

Kampanyalarımız

Kamusal Para? Kamusal Kod!

'Kamusal para, kamusal kod' kampanyasının logosu

Vergi verenlerin parasıyla üretilen yazılımlar neden Özgür Yazılım olarak yayımlanmıyor? Kamu tarafından finanse edilerek, kamu sektörü için geliştirilen yazılımların bir Özgür ve Açık Kaynak Yazılım lisansı kapsamında kamuya açık olmasını gerektiren mevzuat istiyoruz. Eğer kamunun parasıysa, kod da kamunun olmalıdır.

Kamusal Para? Kamusal Kod! kampanyası; kamu tarafından finanse edilen yazılımlar için Özgür Yazılım'ı bir standart hâline getirmeyi amaçlamaktadır. Bu ilkeyi benimseyen kamu yönetimi; diğer kamu kurumlarıyla iş birliği, tek satıcılardan bağımsızlık, vergi tasarrufu potansiyeli, artan inovasyon ve BT güvenliği için daha iyi bir temelden yarar sağlayabilir.

Avrupa Özgür Yazılım Vakfı ile birlikte 200'ün üzerinde sivil toplum kuruluşu ve 31.000'den fazla kişi Açık Mektup'u imzaladı. İmzaları tüm Avrupa'daki karar vericilerle ve siyasi temsilcilerle iletişim kurmak, kamu kodunu standart yapmaya ikna etmek için kullanacağız. Daha büyük bir etki yaratmak için siz de imzanızı eklemeye davetlisiniz!

Bu kampanya çerçevesinde, sivil toplumu, kendi kamusal yönetimlerini ikna etmemizde bize yardımcı olma konusunda aktifleştirmek için güçlendirmeye de çalışıyoruz. Bunun için, "Yönetimlerinizle bağlantı kurun" faaliyetini oluşturduk. Bu viki sayfasında, kamu yönetimlerinizle bağlantıya geçtiğinizde gerekli tüm bilgi ve argümanları bulabilirsiniz. Kendi politik temsilcilerinize ulaştırmak üzere uyarlayabileceğiniz farklı dillerdeki çeşitli örnek mektubu da orada bulacaksınız. Ek olarak, topluluğumuza bu faaliyete yönelik çok daha pratik bir yaklaşım sunmak üzere atölyeler de sunuyoruz. Daha fazlası için bizi izlemeye devam edin

Parasını halkın ödediği kod, halka açık olmalıdır!

Kampanya videomuz Türkçe de dâhil olmak üzere 19 farklı dilde mevcut; İngilizce, Almanca, İspanyolca, Esperanto, Fransızca, Hırvatça, Macarca, İtalyanca, Felemenkçe, Norveççe, Lehçe, Portekizce, Rusça, Slovakça, Arnavutça, İsveççe, Türkçe, Çince, vb. Kendi dilinizde okumak için Kamusal Para? Kamusal Kod! sitesini ziyaret edebilirsiniz.