SUMMER SALE! No shipping costs to all orders from 6 euros until 30 June!

Bu çeviri şuna göre güncelliğini yitirmiş olabilir özgün metnine . Bu sayfayı ve fsfe.org'daki diğer sayfaları çevirmemize lütfen yardımcı olun, böylece insanlar mesajımızı kendi anadillerinde okuyabilirler.

Androidinizi Özgürleştirin!

Özgürleştirilmiş Android Robotu

Android; çoğunlukla Google tarafından geliştirilen, çoğunlukla özgür bir işletim sistemidir. Ne yazık ki çoğu aygıt için sürücüler ve "market"teki çoğu uygulama özgür değildir (özgür konuşmada olduğu gibi, bedava birada olduğu gibi değil).

Bu kampanya; Android aygıtınızın ve verilerinizin denetimini yeniden kazanmanıza yardımcı olabilir. Bir Android sisteminin mümkün olabildiğince özgür çalıştırılması hakkında bilgi topluyoruz ve bu alandaki çabaları koordine etmeye çalışıyoruz.

Satın aldığınızda gerçekten size ait bir mobil aygıt mı istiyorsunuz? Sizi gözetlemeyen ve verilerinizi büyük şirketlere teslim etmeyen bir mobil aygıt mı istiyorsunuz? O zaman okuyun!

Aygıtınızı Özgürleştirin

Özgür uygulamalarla özgür bir Android işletim sistemine geçerek aygıtınızı nasıl özgürleştireceğinizi ve verilerinizin denetimini nasıl yeniden kazanacağınızı öğrenin. Gerekli tüm bilgileri topladık.

Özgürlüğü Kolaylaştırmaya Yardımcı Olun

Özgürleştirici aygıtlar kolay olmalıdır, böylece herkes özgürlüğün tadını çıkarabilir. Nasıl programlayacağınızı bilmeseniz bile bu hedefe ulaşmak için birçok yol vardır.

Mobil Aygıtınızın Neden Özgür Olması Gerekiyor

Mobil aygıtlar her zaman taşıdığımız küçük bilgisayarlardır. Mevcut konumumuzu biliyorlar ve özel resimler içeriyorlar. Onları arkadaşlarımızla, ailemizle ve belki de gizli aşkımızla iletişim kurmak için kullanıyoruz. Ayrıca internete erişim sağlar, dâhilî kamera ve mikrofona sahiptir. Bu kadar güçlü araçlar oldukları için gizlilik açısından büyük bir risk taşıyorlar ama aynı zamanda onlarla, onları kimin denetlediğine bağlı olarak, harika şeyler başarabiliriz.

Özgürlük ve Denetim

Çoğu mobil aygıt kullanıcılar tarafından değil, üretici ve operatör tarafından denetleniyorlar. Üzerinde çalışan yazılım Özgür Yazılım değildir. Android telefonlar bile özgür olmayan yazılımlar ve genellikle kullanıcının tüm çıkarının aleyhine çalışan özel mülk eklentilerle birlikte gelir. Yazılım güncellemeleri yalnızca üreticinin hâlâ aygıtınızla ticari bir çıkarı olduğu sürece sunulacaktır. Resmî markette sunulan uygulamalar (applications [apps]) genellikle özgür değildir. Kimsenin nasıl çalıştıklarını ve telefonunuzda gerçekten ne yaptıklarını incelemesine izin verilmez. Bazen tam olarak istediğiniz gibi çalışmazlar ancak çoğu zaman kötü niyetli özellikler bile içerirler.

Aygıtınızda yalnızca Özgür Yazılım çalıştırmak, tam bir denetim sahibi olmanızı sağlar. Tüm özgürlüğünüzü doğrudan kullanma becerileriniz olmasa da bunu birlikte yapabilen enerjik bir topluluktan yararlanacaksınız.

Gizlilik

Mobil aygıtlarımız çoğu özel günceden daha fazla kişisel bilgi içerir. Ancak özel mülk sistemler, hatta çoğu Android telefon, bu verileri Google veya Apple gibi şirketlere teslim etmek için tasarlanmıştır. Çoğu kullanıcı, aygıtlarındaki kişisel veriler üzerinde tam bir denetime sahip değildir. Senkronizasyon ve veri yedekleme için uygun çözümler, gittikçe daha fazla insanı tüm verilerini kâr odaklı bir şirket tarafından işletilen merkezî sunucularda depolamaya yönlendiriyor. Bunlar genellikle ABD'de yerleşiktir ve verilerinizi yalnız istem üzerine ABD hükûmetine teslim etmeniz gerekir.Bu nedenle özgür olmayan aygıtlar demokrasiye ve toplumumuza yönelik bir tehdittir.

Gizlilik, Özgür Yazılım'ı desteklemenin en önemli nedenlerinden biridir. Akıllı telefon kullanıcılarını bilgisi olmadan Carrier IQ casus gibi özel mülk eklentiler... Marketteki birçok uygulama kötü amaçlı özellikler içeriyor. Adres defteriniz ve telefon "ana ekranı"nız gibi özel verilerinizi okurlar veya Google'ye veri göndermek için Google Analytics'i kullanırlar. Bunlar şimdiye kadar keşfedilmiş birçok örnekten sadece birkaçı. Özgürlük eksikliği; bağımsız denetim ve gizli casus özelliklerinin ancak kazayla tanınmasını engeller.

Çoğu akıllı telefon; doğru şekilde kullanabilmeniz için kendinizi merkezî bir sunucuya bağlamanızı ve tanımlamanızı gerektirir. Kullanıcılar hangi bilgilerin saklandığını ve nasıl işlendiğini veya diğer verilerle ilişkili olduğunu bilmeden sunucuya güvenmek zorundadır. Yalnızca Özgür Yazılım çalıştıran bir telefonun güvenilir olmayan bir şirkete veri sağlamanız veya bunu yapmanız için size baskı yapması gerekmez - yazılımın eylemleri ortada olacağı ve topluluk alternatif bir sürüm geliştirebileceği için en azından bu çok olası değildir. Genellikle bu tür bağlarla birleştirilmiş "katma değerli" hizmetlerin elverişliliği, Özgür Yazılım kullanılarak da sağlanabilir. Bu, kişisel verilerinizi denetlemenizi sağlar. Günlüğün senin elinde kalmalı. "Hem pastam dursun hem karnım doysun" diyebilirsin.

İlgili Diğer Girişimler

Bu kampanya Android ile ilgili olsa da (çoğunlukla) Özgür Yazılım ile küçük mobil bilgisayarları kullanmayı mümkün kılan başka girişimler de var. Mobil donanımın sürücü durumu nedeniyle bu girişimlerin hiçbiri bu tür makineleri özgürce çalıştıramaz. Birçok çevre biriminin çalışması için özgür olmayan sürücüler ve aygıt yazılımı gerekir.

Vikimizde başka girişimler topluyoruz. Lütfen bu listeyi sürdürmemize yardımcı olun.

İletişim

Bu kampanya hakkında herhangi bir sorunuz varsa e-posta listemize bir e-posta göndermeye davetlisiniz. Kampanyayla ilgilenen herkes oraya abone olduğundan ötürü iletiniz ilgili herkese ulaşacaktır.

FSFE'nin "Androidinizi Özgürleştirin" kampanyasıyla ilgili olmayan çalışmaları hakkında genel bilgi için lütfen genel iletişim sayfasını kullanın.

Katılımcı Örgütler

digitalcourage Associação Nacional para o Software Livre