Telefonunuzu Özgür Yazılım ile kullanmaya devam edin!

Android İleri Dönüşüm Hakkında

Her yıl, imalatçılar 1,5 milyar akıllı telefon üretiyor ve maalesef bu telefonların çoğu, oldukça kısa süreli ömürlerinden sonra çöpe atılıyor. Elektronik atık her yıl artıyor. Bu aygıtların üretilmesi için gerekli enerji oldukça yüksek, üstelik imalat ve tedarik zinciri dünyayı birkaç defa dolaşacak şekilde yayılmış durumda. Android ileri dönüştürmeyle, Android aygıtlarının donanım ömrünü uzatma sorununa çözmeye yönelik bir adım atıyoruz!

Telefonunuzu Özgür Yazılımla yenileyin ve kullanmaya devam edin!

Yeni bir telefon almak yerine mevcut telefonumuzu kullandığımız her seferinde, yeni telefonların üretiminden ve büyüyen e-atık imhasından kaçınmış oluruz. "Android İleri Dönüşüm", yazılım eskimesi sorununu ele almak ve kısa dönemli tüketimi, döngüsel bir ekonomi içerisinde doğrusal üretime dönüştürmek için bir girişimdir. Bunu, Özgür Yazılım kullanarak ileri dönüşümle sağlar. Sorunu anlatıyoruz, yardım ediyoruz ve sesinizin karar alıcılar tarafından duyulmasını sağlıyoruz.

Faaliyete geçin! Çevreye katkı sağlayın, tasarruf edin, ve özerkliğiniz için, atık ve eskimeye karşı bir araç olarak Özgür Yazılım kullanın.

Tüm ilgili haber ve etkinlikler

sayfanın katılın bölümüne bağlantı veren sıkışan elleri gösteren küçük resim kampanyanın ileri dönüşüm sayfasına bağlantı veren, birbirine çapraz bir çekiç ve ingiliz anahtarı küçük resmi kampanyanın atölye sayfasına bağlantı veren yanyana iki kişiyi gösteren küçük resim kampanyanın bilgi materyalleri sayfasına bağlantı veren megafon küçük resmi

Yazılım eskimesinin önüne Özgür Yazılım ile geçmek

Sözüm ona "yazılım eskimesi", aygıtın imalatçısı, aygıtın düzgün çalışması için gerekli olan mevcut yazılıma desteğini bitirdiğinde ortaya çıkar. Özellikle bu daha fazla destek sunulmadığında veya yazılımın daha yeni sürümleri önceki donanımda çalışmadığında veya eski sürümler artık desteklenmediğinde sorunludur. Bu durumda, imalatçılar tüketicileri ya yeni donanım alma ya da eski yazılımla, dolayısıyla olası güvenlik sorunlarıyla yaşama ikilemine sürüklerler. Yazılım eskimesi Android dünyası genelinde ciddi bir endişe kaynağıdır. Özgür Yazılım kullanarak bu sorunla nasıl baş edeceğinizi gösteriyoruz.

Tamam şeklindeki bir baş parmak simgesi

Donanım genellikle iyi bir durumda kalır.

Birçok nedenle aygıtınızı değiştirmeye karar verebilirsiniz. Aygıt yavaşlamıştır veya yanıt vermiyordur. Veya imalatçı şirket yazılımı desteklemeyi bırakır, bu da aygıtı kullanışsız ve güvensiz kılar. Bu gibi durumların çoğunda sorunlar sıklıkla yazılımdan kaynaklanır. Aslında donanım iyi çalışmayı hala sürdürür. O zaman pahalı donanımı neden atalım? Yazılımı güncellemek ve aygıtı kullanmaya devam etmek daha iyi değil midir? Android İleri Dönüşüm tam da bunun hakkında!

bir çember oluşturacak şekilde birbirlerinin sonlarına işaret eden iki ok işareti

Yazılım değiştirilebilir.

Telefonlar değiştirilebilir. Bir işletim sistemi, telefonunuzu kullanmanıza ve üzerinde uygulamalar çalıştırmanıza yarayan bir yazılım yığınıdır. Varsayılan işletim sistemini kullanmaya devam etmeniz gerekmiyor. Onun yerine, telefonunuza Özgür Yazılım bir işletim sistemi kurabilirsiniz.

a mobile phone showing a check-box on its screen

Aygıtınız Özgür Yazılım ile daha iyi çalışır.

İlk açtığınızda telefonunuzda ne kadar uygulama vardı? Tam olarak hangilerini gerçekten kullanıyorsunuz? Kaç tanesi size hiç de ilgilenmediğiniz reklamlar gösteriyor? İstenmeyen yazılım ve takipçiler sıklıkla aygıtınızın pilini ve işlem gücünü tüketiyor. Özgür Yazılım'a geçin ve uygulamalarınızın denetimini geri alın. O sizin aygıtınız! Sadece istediğiniz veya reklamsız uygulamarı kurun ve telefonunuzun öncesinden daha iyi çalıştığını göreceksiniz.

Denetimi ele alın ve kendi telefonunuzu kendinizin kılın

Özgür Yazılım işletim sistemi içeren telefonlar aygıtınız üzerinde size tam bir denetim sağlarlar. Böylece aygıtınız üzerindeki yazılımı ne kadar kullanmak ve ne zaman güncellemek istediğiniz üzerinde denetiminiz daha fazla olur.

Telefonunuzu geri kazanın

Telefonunuzdaki işletim sistemini bir Özgür Yazılım işletim sistemiyle değiştirin. Birçok Android tabanlı Özgür Yazılım işletim sistemi "özel ROM"larından birini seçebilir veya tam bir GNU/Linux ortamı kurabilirsiniz. Her bir özel ROM farklı bir odak noktasına sahip; bazısı tam kullanıcı özgürlüğüne, bazısı mahremiyete, başkaları kullanışlılığa, bazıları da başka şeylere odaklanıyor. Amacınıza en uygun olanı seçin. Telefonunuz güncellenecek, yükseltilecek ve ileri dönüşmüş olacaktır! Yeni işletim sisteminin hissinin keyfini çıkarın, tıpkı yeni bir aygıt almışsınız gibi.

Özgür Yazılım uygulamalar kurun

Telefonla gelen (stok) Android kullanıyor olsanız bile: Herhangi bir tür Android telefona Özgür Yazılım uygulamalar kurmak mümkündür. Çok kolay bir şekilde F-Droid kurabilir ve hemen Android dünyasının en büyük Özgür Yazılım uygulama mağazasının keyfini çıkarabilirsiniz! Tarayıcılar, haritalar, oyunlar, müzik, sohbet, ve daha fazlası, herşey tek bir yerde! Özgür Yazılım ile değiştirdiğiniz her bir yazılım, özgür olmayan yazılımlara bağımlılığınızı azaltacaktır.

Telefonunuzu iki yılda bir değiştirmekten yoruldunuz mu?

Gittikçe artan telefon üretiminin iklimimiz üzerindeki etkisinin farkında mısınız?

Harekete katılın

Harekete katılın ve telefonunuza ileri dönüşüm uygulayın. Birlikte bir fark yaratabiliriz ve doğal kaynak tüketimimiz ve karbon ayakizimizin azaltılmasına katkı sağlayabiliriz. Telefonunuza Özgür Yazılım işletim sistemi yüklemek telefonunuzu güncel tutar. Böylece telefonunuzu ne kadar kullanabildiğinize ilişkin denetiminiz daha fazla olur. Üstelik, birçok başka yarar da sağlarsınız. Özgür Yazılım aygıtınız üzerinde tam bir denetiminiz olur; daha önce kaldıramadığınız uygulamaları kaldırabilir ve süresi uzatılmış mahremiyet korumasından yararlanırsınız, bunlar sadece bir kısmı.

kampanyanın ileri dönüşüm sayfasına bağlantı veren, birbirine çapraz bir çekiç ve ingiliz anahtarı küçük resmi

Kendiniz yapın

Aygıtınıza Özgür Yazılım bir işletim sistemi kurmayı siz de yapabilirsiniz. Bu süreci ve içerdiği adımları Android aygıtınızı nasıl ileri dönüştürebilirsiniz sayfamızda açıklıyoruz.

Unutmayın ki, bu işi ilk defa yapıyorsanız kolay bir iş olmayabilir. Öncesinde biraz hazırlık ve araştırma gerekir. Ancak, Yerelde ve İnternette çeşitli toplulukların sağladığı pek çok bilgi ve yardım halihazırda mevcut. Eğer teknolojiyi kurcalamak hoşunuza da gidiyorsa, çok kısa sürede oldukça eğlenceli bir hal alacaktır.

kampanyanın atölye sayfasına bağlantı veren yanyana iki kişiyi gösteren küçük resim

Atölyelerimize katılın

İleri dönüşümün nasıl olduğunu size gösteren ve benzer şekilde düşünen insanları bir araya getiren atölyeler düzenliyoruz. Kendi donanımınızı kullanmak zorunda kalmadan, bizim aygıtlardan birini kullanın ve nasıl çalıştığını öğrenmek için deneyim kazanın.

Ve eğer telefonları flashlama konusunda zaten uzmansanız, sizi yeteneklerinizi başkalarıyla paylaşarak yardımcı olmaya davet ediyoruz. Bizimle bağlantı kurmaktan çekinmeyin.

Bir megafon

Kampanyayı yayın

Kampanyanın yayılmasında bize yardımcı olun! Arkadaşlarınızla paylaşmanız, topluluk alanınıza koymanız veya İnternet üzerinde paylaşmanız için bilgi ve arka plan malzemeleri hazırladık. İnsanlara, telefonunuza ileri dönüşüm yaptığınızı ve neden onların da yapması gerektiğini söyleyin!

Haberdar kalın

Android'in Ötesi

Her ne kadar günümüzde mobil telefonlarda en çok kullanılan işletim sistemi olsa da, Android kullanabileceğiniz tek Özgür Yazılım mobil işletim sistemi olmaktan çok uzak. Meraklıysanız, keşfedilecek çok şey var. Bu daha fazla özgürlük edinmek için telefonunuzu ileri dönüştürürken Android tabanlı özel ROM kurmak zorunda olmadığınız anlamına geliyor. Onların yerine, tam bir GNU/Linux sistemleri veya diğer Linux tabanlı ortamları telefonunuza kurabilirsiniz (desteklendikleri sürece). Bunlar özgürlüğü ilk sıraya koyan ve Google egemenliğindeki Android ekosisteminden tamamen ayrı geliştirilen işletim sistemleridir. İleri dönüşüm için hazırladığımız sayfamızda mobil telefonlarda GNU/Linux hakkında daha fazlasını okuyabilirsiniz.

İlişikili konular

Özgür Yazılım hakkında daha fazlası

Özgür Yazılım her yerde! Milyonlarca insan hergün onu kullanıyor, paylaşıyor ve geliştiriyor. Şirketler hizmet satıyor, en gözde uygulamaları etrafında topluluklar oluşuyor ve yardımsever bir tutum yeni başlayanları hoş karşılıyor. Özgür Yazılım'ın toplumumuz için yararları hakkında daha fazlasını öğrenin ve Özgür Yazılım kullanmak ve teşvik etmek için bize katılın!

Yazılım sürdürebilirliği hakkında daha fazlası

Yazılım sürdürebilirliğinin tek rolü telefonların ömrünü uzatmak değil. Aslında, daha sürdürebilir bir dijital topluma ulaşmakta kilit bir rolü var. FSFE'nin, Özgür Yazılım'ın sürdürülebilirliği hakkındaki ayrıntılı makalesine bakabilirsiniz.

Kampanya videosundan isim ve bağlantıyı gösteren bir ekran görüntüsü

Bu projeyi finansal olarak destekleyenler:

Bu yayının içeriğinden yayıncı sorumludur.

The Android robot is reproduced or modified from work created and shared by Google and used according to terms described in the Creative Commons 3.0 Attribution License.

The icons are modified from openmoji.org and published CC BY-SA 4.0