Podpisz otwarty list o prawie do zainstalowania każdego oprogramowania na każdym urządzeniu
Więcej niż 100 organizacji społeczeństwa obywatelskiego w różnych sektorach już podpisało otwarty list na temat "Uniwersalnego prawa do zainstalowania każdego oprogramowania na każdym urządzeniu". Teraz, w Europejskim Tygodniu dla Redukcji Odpadów otwieramy list by został podpisany przez osoby. Dołącz do naszej sprawy i niech Twój głos będzie usłyszany!
Unia Europejska zamierza przedefiniować kryteria ekoprojektu dla produktów w ramach kilku wniosków legislacyjnych w następnych miesiącach. Komisja Europejska już opublikowała propozycję dla "Zrównoważonej Inicjatywy Produktów" jak i dla "Dyrektywy o upełnomocnieniu konsumentów na transformacje ekologiczną". Teraz jest czas na Parlament Europejski i Radę by rozpocząć czytanie i dojść do wniosków. Napisaliśmy otwarty list by pomóc im robić rzeczy prawidłowo i używamy Europejskiego Tygodnia dla Redukcji Odpadów (EWWR) by nas głos został usłyszany!
Chcemy by użytkownicy mieli "Uniwersalne prawo do zainstalowania każdego oprogramowania na każdym urządzeniu" ponieważ możliwość by zainstalować System Operacyjny z Wolnym Oprogramowaniem może pomóc naszym użytkownikom przezwyciężyć starzenie się oprogramowania i rozszerzyć długość życia sprzętu komputerowego. To dlatego uniwersalne prawo by swobodnie wybierać systemy operacyjne, oprogramowanie i usługi jest kluczowe dla bardziej zrównoważonego społeczeństwa cyfrowego.
Tło
Otwary List o uniwersalnym prawie do zainstalowania każdego oprogramowania na każdym urządzeniu został napisany przez FSFE i został wsparty i podpisany przez więcej niż 100 organizacji ołeczeństwa obywatelskiego. Chcemy by użytkownicy mieli prawo do sprzęt komputerowego i mogli dalej używać oprogramowania tak długo jak chcą. Wspólnie wymagamy aby:
- Użytkownicy mieli prawo by swobodnie wybierać system operacyjny i oprogramowanie działające na ich urządzeniach
- Użytkownicy mieli prawo by swobodnie wybierać pomiędzy dostawcami usług do których podłączają ich urządzenia
- Urządzenia były interoperacyjne i kompatybilne z otwartymi standardami
- Kod źródłowy sterowników, narzędzi i interfejsów był opublikowany pod wolną licencją