Czym jest Free Software

Zasady Free Software są proste ale jest ważne by nie zdezorientować się przez zasadniczą złożoność spowodowaną długą historią. Naucz się o czterech wolnościach i ich znaczeniu, podstaw licencji Free Software, zaletach jakie Free Software dostarcza, i najbardziej powszechnych synonimach.

Patrząc poza krąg oprogramowania samego w sobie, możesz poczytać więcej o wzajemnym oddziaływaniu Free Software z innymi dziedzinami jak edukacja, zdobywanie i demokracja.

Cztery Wolności

Free Software odnosi się do wolności, nie do ceny. Gwarantuje użytkownikom cztery istotne wolności. Nieobecność przynajmniej jednej z tych wolności oznacza, że aplikacja jest własnościowa, więc nie jest Wolnym Oprogramowaniem.

Użyj

Ucz się

Dziel się

Ulepsz

 • Jedna czwarta wykresu kołowego

  Użyj

  Free Software może być użyte do jakichkolwiek celów i jest wolne od ograniczeń takich jak przeterminowanie licencji lub ograniczenia geograficzne.

 • Jedna czwarta wykresu kołowego

  Ucz się

  Free Software i jego kod może być studiowany przez każdego, bez umów o nieujawnianiu lub podobnych ograniczeniach.

 • Jedna czwarta wykresu kołowego

  Dziel się

  Free Software może być udostępnianie i kopiowane bez żadnych kosztów.

 • Jedna czwarta wykresu kołowego

  Ulepsz

  Free Software może być modyfikowane przez każdego i te ulepszenia mogą być udostępniane publicznie.

Licencje

Cztery wolności są dane poprzez licencje oprogramowania. Licencje Oprogramowania definiują warunki pod którymi program może być użyty i użyty ponownie. By było to Wolnym Oprogramowaniem, tekst licencji musi zawierać przynajmniej cztery wolności. Fundacja Free Software i Inicjatywa Open Source utrzymuje listy sprawdzonych i zatwierdzonych licencji. Aplikacja zazwyczaj nie będzie uważana za Free Software, jeśli jej licencja nie pojawia się na tych listach.

Jest mnoga ilośc licencji, skupiających się na różnych rzeczach, i oprogramowanie jako produkt lub jego części mogą także być licencjonowane pod więcej niż jedną licencją. Aktualny wybór jest pytaniem strategicznym ale zaleca się wybrać jedną z najszerzej używanych licencji. Po więcej wglądu na pytania prawne i związane z licencjami, możeszCzytać dalej...

Zalety

Free Software jest o wolności. W praktyce, to dostarcza liczne zalety dla użytkowników, organizacji, biznesów, i rządów.

 • Zerwany łańcuch

  Autonomia

  Free Software pomaga rozwinąć i utrzymać skrojonę na miarę oprogramowanie które dopasowuję się do twoich potrzeb, nie tylko modelu biznesowego dostawcy.

 • Trzy osoby

  Współpraca

  Free Software może być udostępnione i użyte w sposób nie na wyłączność przez wszystkich – służąc publicznemu dobru.

 • Drzewo plików

  Udostępniaj & Kopiuj

  Licencja Free Software pozwala na uruchomienie nieograniczonej ilości instalacji, bez płacenia dodatkowo.

 • Otwarty zamek

  Bez Ograniczeń

  Licencje Free Software wzmacniają niezależność od dostawców i dostarczają więcej wyboru w dostawcach usług.

 • Koło

  Ponowne Użycie Kodu

  Free Software dostarcza wolność ponownego użycia kodu do innych projektów.

 • Jasna żarówka

  Innowacja

  Free Software popiera innowacje w twoim oprogramowaniu.

 • Trzy strzałki skierowane do góry po prawej stronie

  Współzawodnictwo

  Free Software przeciwstawia się monopolizacji i zwiększa współzawodnictwo.

 • Szkło powiększające

  Bezpieczeństwo

  Free Software pozwala na niezależne sprawdzanie bezpieczeństwa, które pozwala zamknąć luki bezpieczeństwa szybciej.

Synonimy

Poprzez okres czasu, ludzie sięgali po dodatkowe etykiety na Free Software. Często motywacją do tych określeń jest odzwierciedlenie różnych aspektów by uniknąć zamieszania.

Free Software zostało poraz pierwszy zdefiniowane z czterema wolnościami wspomnianymi powyżej przez projekt GNU w 1986 roku. W 1998, "Open Source" zostało ustanowione jako marketingowa kampania dla Free Software ale z zamysłem tych samych wolności. Inne szeroko znane etykiety na Free Software to "Libre Software", zainicjonowane by uniknąć wieloznaczności Angielskiego słowa "free" i "FOSS" lub "FLOSS" by uniknąć skrótu dla "Free (Libre) Open Source Software".

Poziom wolności jaki poszczególne oprogramowanie oferuje jest zawsze określony przez licencje, nie etykiete. Innymi słowami, nie zmieszaj się innymi określeniami na te same cechy. Jeśli jesteś zainteresowany tłem historycznym i dlaczego preferujemy forme oryginalną, możeszCzytać więcej...

Są także terminy, które powszechnie są mylone jako synonimy by opisać Free Software. “Domena Publiczna” jest jednym z takich terminów, i jest ważne, by rozróżnić Free Software i domenę publiczną.W prostych zwrotach, domena publiczna składa się z całej kreatywnej pracy (zawierając oprogramowanie) do której nie aplikują się żadne prawa autorskie. Prawa do tych prac mogły wygasnąć, zostać skrajnie uchylone, lub mogą być nieaplikowalne. Podczas gdy to są bardzo ogólne założenia wokół domeny publicznej, decyzyjny czynnik tego co ustanawia domene publiczną będzie zawsze określone przez prawne założenia w kraju w którym ma to być użyte.

Podczas gdy oprogramowanie w domenie publicznej z pewnością może się pokryć z celami Free Software, jako zasada, Free Software nie jest synonimem domeny publicznej. W rzeczy samej, większość Free Software jest uwiązane przez prawa autorskie. Szczególnie w Unii Europejskiej, istniejące systemy praw autorskich i patentów utrudniają aby zidentyfikować celnie pracę poprzez domenę publiczną. By uniknąc wieloznaczności jak zamierzasz dzielić się częścią pracy, przeto jest preferowane by użyć licencji Free Software niż umieszczając pracę w domenie publicznej, jako że licencja Free Software jest w stanie dostarczyć jasną i wyczerpującą informację prawną na temat praw i obowiązków wynikających z użycia tego oprogramowania.

Czym jest Free Software (Open Source)? Wolność oprogramowania wytłumaczona w mniej niż trzy minuty! Zobacz więcej...

Dalszy wgląd

Liczne zalety Free Software są zaletami same w sobie, ale także wnoszą pozytywny wkład do innych technicznych i nietechnicznych obszarów. Od początku fundacji FSFE w 2001, badaliśmy różne obszary i jak Free Software może zrobić różnicę.