List Otwarty
Prawo do instalacji dowolnego oprogramowania na każdym urządzeniu
Projektowanie oprogramowania jest kluczowe dla ochrony środowiska i trwałości produktów i sprzętu. Systemy i usługi będące Wolnym Oprogramowaniem pozwalają na ponowne użycie, zmianę przeznaczenia i interoperacyjność urządzeń. Prawo do wyboru systemu operacyjnego, oprogramowania i usług jest niezbędne w tworzeniu bardziej zrównoważonego społeczeństwa cyfrowego.
Do: Legislatorzy w Unii Europejskiej
Do wiadomości: Obywatele Unii Europejskiej
Postępująca digitalizacja infrastruktury i usług niesie ze sobą stale rosnącą liczbę urządzeń elektronicznych podłączonych do Internetu – zarówno w środowiskach prywatnych, jak i publicznych i biznesowych. Wiele z tych urządzeń wymaga większego nakładu energii i zasobów naturalnych do ich produkcji, niż energia którą zużywają podczas całego okresu ich późniejszej eksploatacji. Zdecydowanie zbyt wiele z tych urządzeń jest wyrzucanych i nie naprawianych, ponieważ oprogramowanie po prostu przestaje działać lub przestaje otrzymywać aktualizacje.
Kiedy fabrycznie zainstalowane oprogramowanie nie pozwala użytkownikom na dalsze korzystanie z ich sprzętu, z powodu restrykcyjnych modeli własnościowych użytkownicy nie mogą cieszyć się dłuższym korzystaniem z ich urządzeń. Ograniczenia pojawiają się od fizycznego blokowania sprzętu, poprzez zaciemnianie mechanizmów działania używając niewolnego oprogramowania, po ograniczenia prawne takie jak licencje oprogramowania i Umowy Licencyjne Użytkownika Końcowego. W ten sposób, producenci sprzętu często zabraniają naprawiania, uzyskiwania dostępu i ponownego użycia ich urządzeń. Nawet po dokonaniu zakupu klienci często wcale nie są prawdziwymi właścicielami swoich urządzeń. Nie mogą robić tego co chcą ze swoją własnością. Jeżeli nie możesz na swoim urządzeniu instalować takiego oprogramowania, jakie chcesz – wtedy nie jesteś jego właścicielem.
My, sygnatariusze tego otwartego listu, uważamy, że:
- swobodny dostęp do sprzętu i oprogramowania ma wpływ na to jak długo urządzenie może być używane, oraz jak często może być ponownie użyte.
- zwiększony okres sprawności i możliwości ponownego wykorzystania naszych urządzeń jest konieczny dla bardziej zrównoważonego społeczeństwa cyfrowego.
Dlatego prosimy legislatorów w Unii Europejskiej o wykorzystanie historycznej okazji i umożliwienie bardziej zrównoważonego użytkowania produktów i urządzeń elektronicznych z uniwersalnym prawem do instalowania dowolnego oprogramowania na każdym urządzeniu. W tym celu, domagamy się aby:
Użytkownicy mieli prawo wyboru systemu operacyjnego i oprogramowania uruchamianego na ich urządzeniach
Nasze tablety, telefony i inne połączone urządzenia są komputerami ogólnego przeznaczenia. Wymiana oprogramowania i systemów operacyjnych w tych urządzeniach pozwala nam na wydłużenie okresu sprawności urządzeń i wykorzystanie ich pełnego potencjału. Aby mieć możliwość ponownego użycia i zmiany przeznaczenia naszych zasobów w kreatywny i zrównoważony sposób, potrzebujemy uniwersalnego prawa do instalowania i rozwijania każdego systemu operacyjnego i każdego oprogramowania, jakie chcemy, na każdym z naszych urządzeń. Jakiekolwiek prawne, techniczne lub inne przeszkody w ponownym wykorzystaniu tych urządzeń, bez względu na cel, powinny być zakazane.
Użytkownicy mieli prawo wyboru spośród dostawców usług, z którymi łączą się ich urządzenia
Użytkownicy muszą mieć swobodę wyboru dostawców oferujących usługi związane z oprogramowaniem, co oznacza możliwość używania urządzenia od jednego producenta wraz z usługą zapewnianą przez innego. Wiele z połączonych klientów jest dziś wyrzucanych zwyczajnie dlatego, że ich usługi online przestają działać. Swoboda wyboru usług pozwaliłaby tym klientom na ich ponowne wykorzystanie, łącząc się z inną usługą.
Systemy operacyjne i oprogramowanie wbudowane określają możliwe interakcje pomiędzy ogólnymi sensorami, modułami i systemami, a połączonymi z nimi usługami online. Aby użytkownicy mogli skorzystać z prawa do wyboru usług, muszą mieć możliwość używania urządzenia od jednego producenta z jakąkolwiek usługą online, która może być zapewniona przez jakąkolwiek stronę trzecią, lub przez nich samych. Połączone usługi, podobnie jak oprogramowanie na połączonych urządzeniach i aplikacjach, muszą zapewniać interoperacyjność i pełną funkcjonalność zgodnie z pierwotnym przeznaczeniem urządzenia, z wykorzystaniem otwartych standardów.
Urządzenia były interoperacyjne i kompatybilne z otwartymi standardami
Projekty i architektury sprzętu określają dostępność i kompatybilność sprzętu poprzez standardy, sterowniki, narzędzia i interfejsy. Niewolne oprogramowanie i tajne protokoły utrudniają konkurencję pomiędzy producentami urządzeń, utrudniają naprawianie urządzeń i tworzą sztuczną niekompatybilność pomiędzy różnymi urządzeniami w zakresie tej samej infrastruktury. Interoperacyjność pojedynczych urządzeń z kolei ma kluczowe znaczenie w tworzeniu efektywnej, zrównoważonej i trwałej infrastruktury IT. Aby umożliwić interoperacyjność, producenci muszą upewnić się, że jakiekolwiek dane wymagane do uruchomienia podstawowych funkcji urządzenia są kompatybilne z otwartymi standardami, oraz że dane te można zaimportować/wyeksportować w tych standardach.
Kod źródłowy sterowników, narzędzi i interfejsów był dostępny na wolnej licencji
Mniejsze komponenty urządzenia często wymagają do działania określonych sterowników, narzędzi i interfejsów. Użytkownicy muszą mieć pełny dostęp i prawo do ponownego użycia kodu źródłowego tych sterowników, narzędzi i interfejsów w celu analizowania i integracji urządzenia w zestawie połączonych ze sobą urządzeń pochodzących od różnych producentów. Ponowne użycie kodu źródłowego jest kluczem do wykorzystania w pełni prawa do naprawy przez jakiekolwiek strony trzecie, począwszy od profesjonalnych serwisów, poprzez kawiarnie naprawcze, na indywidualnych użytkownikach kończąc.
Wolna licencja to każda licencja, zapewniająca każdemu 4 wolności: wolność do używania, analizowania, dzielenia się i ulepszania oprogramowania, w tym licencje Wolnego Oprogramowania oraz Open Source. Obowiązek publikowania sterowników, narzędzi i interfejsów na wolnej licencji po wejściu na rynek jest kluczem do pełnego dostępu do naszych urządzeń i możliwości korzystania z uniwersalnego prawa do naprawy.
Sign the letter
This campaign is completed, so you can no longer sign the open letter.
Sygnatariusze
Czy twoja organizacja lub firma popiera prawo użytkowników do wyboru systemu operacyjnego, oprogramowania i usług? Napisz do nas na email contact [at] fsfe [dot] org aby podpisać otwarty list i dołączyć do sojuszu.